CLVI Liceum
Ogólnokształcące Integracyjne
Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie
http://lo156.pl/system/gallery_pictures/pictures/000/003/985/admin_panel/kartka-świąteczna-720x415.jpg?1545381892
« Powrót do Biblioteka

Nowości

Nowości styczeń 2019

Jak pewnie zauważyliście, z biblioteki znikła sterta podręczników pogimnazjalnych, co pozwoliło zakończyć porządkowanie i reorganizację wypożyczalni. Mam nadzieję, że stworzony teraz układ księgozbioru przetrwa kilka lat – jest w nim zostawiona przestrzeń na nowe zakupy.

 

A co przybyło na półkach?

1 września katalog książek liczył 5513 pozycji, obecnie (20 stycznia) liczy 5629. I tradycyjnie na stoliku obok leży stertka darów do wprowadzenia...

Wśród nowych pozycji znalazły się m. in:

 • * książki Olgi Tokarczuk – kilka tytułów mieliśmy i przed Noblem, teraz mamy wszystkie;
 • * pokłosie międzyszkolnych konkursów poświęconych Stanisławowi Moniuszce (powieść biograficzna) i Gustawowi Herling-Grudzińskiemu: książki jego autorstwa „Caravaggio- światło i cień” oraz „Paryż – miasto zmęczenia”, ale też książki innych autorów: „Gułag” Anne Appelbaum, „Wspomnienia z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego, „Dziennik” Anny Frank.
 • * na Targach Książki w Krakowie w październiku wypatrzyłam kilka okazji do kupienia komiksów. Między innymi:

 – 1. tom 2. serii Jojo’s Bizarre Adventures: „Battle Tendency” (po angielsku, polskie tłumaczenia nie są jeszcze dostępne)

 – 3. część przygód Ivana Kotowicza „Trumna Chłysta”;

 – 3. i 4. część „Sagi o Ajaksie i Axisie” Pau;

 – moja ulubiona „Długa historia” Anny Kaczmarczyk;

 – oraz reportersko-przygodowe „Wędrówka przez Morze Czerwone” i „Arab przyszłości”;

 • * udało się też zrealizować zamówienie na „coś o mitologii Słowian” („Magiczne zawody” Witolda Vargasa oraz „Mitologia Słowian” Aleksandra Gieysztora, „Mitologia słowiańska” Bobrowskiego).
 • * w miarę pytań, potrzeb i okazji uzupełniamy klasykę literatury. W ciągu ostatnich miesięcy m.in. Horacjusz (wybór wierszy), „Anna Karenina” oraz „Wojna i pokój” Tołstoja, „Tajny agent” Conrada, Balzac, Mann, James, Reymont („Ziemia obiecana”, bo „Chłopów” mieliśmy wcześniej).
 • * nareszcie udało mi się kupić „Źródło Mamerkusa” Leszka Białego – jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie czytałam.
 • * A z lżejszych rzeczy współczesnych autorów:

 – „Martwy sezon” Anety Jadowskiej (seria „Garstka z Ustki”),

 – „Dobry omen” Pratchetta i Gaimana;

 – „Chciwość” Marca Ellsberga;

 – 4. część „Historii bez cenzury” Wojciecha Drewniaka;

 – na wprowadzenie czekają m.in. książki Iris Murdoch, Paulo Coehllo i Camilli Lacksberg – będą jeszcze przed feriami.

Nowości wrzesień 2019

Przez pół roku nie zamieszczałam informacji o nowościach nie dlatego, że ich nie było, tylko wręcz przeciwnie... było co robić. Teraz też na stoliku mam spory stosik darów do skatalogowania. Toteż bardzo przepraszam PT Czytelniczki i Czytelników: porządna informacja on-line wkrótce, jak już się z tym stosikiem wyrobię, a tak w ogóle to do biblioteki zapraszam w realu, nowości są wystawione.

PS: z rzeczy, o które dopytywaliście, a których wiosną brakowało: są repetytoria maturalne, uzupełniłam zagubione tomy „Wiedźmina”, dokupiliśmy też książek po angielsku.

Nowości styczeń/luty 2019

Nowy rok, nowe zakupy. Tym razem głównie realizacja zamówień.

* Krucjaty: temat z ankiety wypełnianej prze uczniów, zrealizowany nowościami : Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą Th. Asbridge i Antiochia 1098. Cud pierwszej krucjaty M. Pielesza.

* kontynuując tematykę średniowieczną : Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu (w opracowaniu R.L. Greena) oraz klasyka literatury przełomu Średniowiecza i Renesansu: Boska Komedia Dantego w trzech różnych tłumaczeniach, Dekameron Bocaccia i Książę Machiavellego (w dwóch wersjach).

* Żeby nabyć zamawianego Króla Leara Shakespeara musiałam kupić zbiorcze wydanie najważniejszych dzieł mistrza (m.in. Juliusz Cezar, Koriolan, Ryszard III). Można porównać tłumaczenia Barańczaka i Słomczyńskiego.

* Książkę Stan Lee. Człowiek – Marvel kupiłam na zamówienie anonimowe, za zestaw przygodowych powieści Cussslera (Piąty kodeks Majów, Złoto cara, Burza nad Hawaną, Oko niebios) odpowiada Maks, a za Cudzoziemca w Olondrii (S.Samantar) - Łukasz.

* W kwietniu klasy medialne wychodzą na spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Piekarską. Mamy dwie jej książki: Czucie i wiara – agencja detektywistyczna śledzi warszawskie upiory - oraz Krótki kurs dziennikarstwa dla samouków.

* 2019 to rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Inny świat mamy od dawna, nowość to Wędrowiec cmentarny.

* Fizyka jest ciekawa, zajrzyjcie do książki Czy Wielki Wybuch był głośny? JP. Lasoty i K. Głowackiej. Jest też piekna - album Wszędzie fizyka K. Królasa i Z. Ingolta to fotografie zjawisk fizycznych, które rzadko zauważamy, choć często widzimy.

Na stoliku mam spory stosik darów do skatalogowania. To w większości książki dla nauczycieli (psychologia i dydaktyka), ale...

* poradnik Każdy może dobrze pisać wypracowania J. Kowalik adresowany jest do uczniów;

* Elementarz brydża M. Wójcickiego i J. Pomianowskiego to samouczek dla wszystkich aktywnych od lat 10 do 100

 

Nowości październik - grudzień 2018

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa mamy zrealizowany. 15.000 zł wydane, 769 książek papierowych i 11 audiobooków albo na półkach, albo u czytelników. Wszystkiego wymienić się nie da, zapraszam do przeglądania katalogu (http://lo156.pl/pages/katalog). I oczywiście zapraszam do biblioteki.

Ostatni zakup objął 67 książek, w tym trzy większe zestawy:

·polskiej poezji współczesnej (Różewicz, Barańczak, Zagajewski, Hartwig, Kaczmarski, Podsiadło, Świetlik, Tkaczyszyn-Dycki)

·książek po angielsku (Pirate Cusslera, Player One Cline’a, The Handmaids Tale, Harry Potter i kilka innych)  

·komiksu historycznego – m.in. trzytomowy Berlin Lutesa oraz jubileuszowy tom różnych polskich autorów, 100 na 100,  poświecony odzyskaniu niepodległości

NPRCz to nie wszystkie zakupy w tym czasie. Uzupełniliśmy podręczniki dla liceum (zapasowy komplet w bibliotece). Ponadto dzięki dotacji uzyskanej przez nauczycieli historii mogliśmy dokupić parę nowości z tej dziedziny:

·Atlasy: historyczny dla liceum i wiedzy o społeczeństwie dla liceum (będą udostępniane na lekcjach) oraz Atlas historii świata dostępny w bibliotece

·Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego – piękny album, łączący teksty piosenek, obrazy będące ich inspiracją i refleksje historyków sztuki.

·Dzieje Żydów polskich Beaty Jankowiak-Konik i Marzeny Wieczorek – monumentalne opracowanie, do którego szczególnie warto zajrzeć przed lub po wycieczce na wystawę Polin

·2 miliony za Grunwald Joanny Jodełek – sensacja historyczna: zbeletryzowana historia uratowania obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” w czasie II wojny światowej

·Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn Jerzego Bessali. Tomy 1 (Starożytne cywilizacje azjatyckie i amerykańskie) i V (Od romantyzmu do ponowoczesności)

·Turniej cieni Elżbiety Cherezińskiej

Nowości lipiec-wrzesień 2018

Realizację dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (15.000 zł, do wydania na nowości książkowe) rozpoczęliśmy w czasie wakacji. Do dziś (27 IX) wydaliśmy ok. 75% tej kwoty. W czerwcu otrzymaliśmy też pewną liczbę darów. Od czasu ostatniej informacji biblioteka wzbogaciła się o 647 książek, ponad 500 nowych tytułów!!! Kolejny zakup (61 tytułów, 105 książek) już w drodze.

Wyliczyć tego wszystkiego tutaj nie sposób. Wspomnę tylko o najważniejszych zjawiskach:

Zamówienia czytelników

Kto z uczniów czy nauczycieli zadał sobie wysiłek wskazania, co chciałby znaleźć w bibliotece szkolnej, będzie miał powód do radości. Tylko nielicznych pozycji nie udało się zakupić (wyczerpane lub niespełniające założeń Programu). Zapraszam! I przypominam: można jeszcze zgłaszać swoje pomysły, ale to ostatnia chwila!

Audiobooki

Zaczęliśmy budować kolekcję audiobooków, a przy okazji postanowiłam odświeżyć i skatalogować biblioteczne multimedia. Dalsze informacje na ten temat wkrótce.

Kolekcja literatury iberoamerykańskiej

Idąc za sugestią p. Pawęckiej zaczęliśmy tworzyć kolekcję literatury krajów hiszpańskojęzycznych (głównie amerykańskiej). Książki te nie są wydzielone w osobny dział, ale są oznaczone czerwono-żółto-czerwoną nalepką u góry – łatwo je rozpoznać.

Po angielsku

Znacznie rozbudowujemy kolekcję książek w języku angielskim. Nie są to tzw. „readers”, czyli wersje uproszczone (te są dostępne w pracowni jęz. angielskiego), tylko normalne, oryginalne wydania. I to nie tylko klasyka, ale też Doctor No Flemminga, Assasins Creed, Goosbumps, czy Diary of Wimpy Kid, (Dziennik Cwaniaczka; na te ostatnie jeszcze czekamy). Mamy też angielskie audiobooki.

Komiksy

Powtarzały się prośby o mangę. Kilka tytułów już jest, więcej będzie dokupione. Sprowadziłam też parę książek o mandze i poradników rysowania. Poza tym zapraszam do komiksu historycznego (np. Wit Stwosz), reporterskiego (Kroniki Birmańskie, Zakładnik), popularnonaukowego (np. Mikroprocesory opowiedziane mangą)... no i do przygód superbohaterów też (Batman, Kasta Metabaronów).

Nowości maj/początek czerwca

Ze względu na zakwalifikowanie do dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czekamy z większymi zakupami na „uruchomienie” tych pieniędzy (15.000, wyłącznie na nowości!!!) Dlatego zakupy w maju były niewielkie: 10 książek w języku angielskim oraz realizacja projektu „Książki Marzeń” (Kasia 3d, Agnieszka, Julka i Martyna 2c: zakup za 300 zł książek wskazanych przez uczniów w przeprowadzonych wcześniej ankietach. Budżetu wystarczyło na 13 książek; pozostałe zamawiane pozycje dokupimy z pieniędzy NPRCz)

Serie

* After. Płomień pod moją skórą (Anna Todd). Ewentualne dokupienie kolejnych tomów zależy od wykorzystania tego pierwszego.

* Odcięci od świata (Laybourne, Emma) – pierwszy tom serii Monument 14; postapokalipsa

* Wyspa potępionych (Melissa de la Cruz) – pierwszy tom serii Następcy; przygodowe fantasy, ale w tle fatalne skutki prostackiej inżynierii społecznej

* Fałszywy książę (Jennifer Nielsen) – pierwszy tom Trylogii władzy; zapowiada się bardzo interesująco

Romans

* Love, Rosie (Cecelia Ahern)

* Papierowe miasta i Szukając Alaski (John Green) – Gwiazd naszych wina już mamy

* Zostań, jeśli kochasz (Gayle Forman)

Horror/ thriller

* To (Stephen King) – wyjaśnienia zbędne

* Pokój (Emma Donoghue) – kobieta i jej synek przez lata więzieni w podmiejskiej willi; literacka wersja autentycznych wydarzeń

Literatura faktu i historia alternatywna

* Vaterland (Robert Harris) – a gdyby II wojna potoczyła się inaczej?

* Topowa dycha – Zbiór ciekawostek prezentowanych wcześniej na You Tube przez Artura Filipowicza. Rodzi się nowa forma literacka.

* Kokaina (Barbara Rosiek) – dalsze wynurzenia autorki Pamiętnika narkomanki

* Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler (Jack Mayer) –prawdziwa historia o tym, jak cztery nastolatki i nauczyciel historii z prowincjonalnej szkoły w Ameryce odkryły dla świata polską bohaterkę i jak zmieniło to ich życie. Dar p. DJM

* Dlaczego kochamy piłkę (T. Wołek) i Messi (L. Ciaoli) – dary K. J.

Inne

* Mistrz Pu-Pu (Hideyuki, Niki) oraz Konparuya Gomez (Naka Saijo) – książki nagrodzone Japan Fantasy Award; dar wydawnictwa Hanami

Po angielsku

* Harry Potter and the Philosophers Stone (Hufflepuff edition) – J.K. Rowling, oczywiście; edycja specjalna w kolorach czterech Domów

* a poza tym klasyka angielska i amerykańska w edycjach Wordsworth Classics i Penguin Classics: Arthur Conan Doyle, Ch. Dickens (Ghost Stories i Oliver Twist), Joseph Conrad (Secret Agent), J. London, H.G. Wells, F. S. Fitzgerald (The Great Gatsby), N. Hawthorne, Ch. Bronte (Jane Eyre). Do biblioteki kupujemy wersje kompletne; edycje uproszczone, tzw. “readersy” są w pracowni jęz. angielskiego.

Nowości marzec/ kwiecień 2018

Serie

 • Władca Pierścieni J.RR Tolkiena (Bractwo Pierścienia, Dwie wieże Powrót Króla)w mniej znanym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego  – klasyczne tłumaczenie M. Skibniewskiej już mamy

 • Zresetowana i Rozdarta (Terry, Teri) – czy chciał(a)byś rozpocząć nowe życie ze zresetowaną pamięcią?

 • Upadli (Kate, Laureen) tomy 1. i 5. (Przebaczenie)

 • Zieleń szmaragdu (Gier, Kerstin) – ostatni tom Trylogii czasu

 • Kostuny  i Dysk przeznaczenia czyli 2.i 3. tom trylogii Nethergrim (Jobin, Matthew)

 • Losing Hope (Hoover, Colleen) – uzupełnienie do Hopeless

 • Trylogia Elżbiety Cherezińskiej: Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona iPłomienna korona – zjednoczenie Polski po rozbiciu dzielnicowym w wersji realizmu magicznego

Poradniki i popularyzacja nauki

 • Bóg jest młody – wywiad-rzeka z papieżem Franciszkiem

 • Czarne dziury (Hawking, Stephen i Shukman, David) – Krótką historię czasu już mamy

 • Co w mowie piszczy (Kłosińska, Katarzyna) – porady językowe radiowej „Trójki”

 • Encyklopedia zdrowia rodziny – podstawy fizjologii, higiena i pierwsza pomoc: 2000 porad

 • Quilling. Cuda z papieru (Tołłoczko, Joanna)

 • Zrób z papieru – quilling, origami i inne techniki

 • Google – do czego go użyć i na co uważać

 • Korzenie Siekierek. Historia pisana losami rodzin – dla miłośników naszej małej ojczyzny: historie prawdziwe i znakomite zdjęcia

Nie tylko dla nauczycieli

Książki sugerowane przez dr. Kaczmarczyka w trakcie wykładu dla nauczycieli. M.in. o tym, jak kształtuje nas genetyka, ile w nas z małpoluda i dlaczego umiemy mówić.

 

 • Pchły, plotki a ewolucja języka oraz Nowa historia ewolucji człowieka (Dunbar, Robin)

 • Każdy inny (Harris, Judith Ruth)

 • Geny i edukacja (Asbury, Kathryn; Plomin, Richard)

 • Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy (Bauer, Joachim)

 • Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem (Schulte-Markwort, Michael)

Komiks

 • Maus (Spiegelman, Art) – kontrowersyjny, lecz bardzo ważny komiks o Holokauście

Inne

 • Never Never (Hoover, Colleen; Fisher, Tarryn) – dla fanek autorki

 • Musisz to komuś powiedzieć (Ciwoniuk, Barbara) – czym się może skończyć wyjazd na letni obóz naukowy

 • Październikowa kraina (Bradbury, Roy) – opowiadania grozy autorstwa klasyka SF

 • Król cieni (de Castro, Eve) – dwór Ludwika XIV, „Króla Słońce’

 • Kobieta w oknie (Finn, A.J.) -thriller

 • Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate, Katherine) – o gorylu-artyście, dwóch słonicach, psie i dziewczynce

 • Hel 3 (Grzędowicz, Jarosław) – nazwisko autora jest dobrze znane miłośnikom fantastyki

Nowości styczeń/luty 2018

Warszawski informator „Technika i Szkoły Branżowe I stopnia” na 2018 r.

Sprawy i problemy nastolatków.

 • Kolorowy szalik (Barbara Kosmowska).

 • Puszka (Barbara Kosmowska).

 • Jagodowe niebo (Katarzyna Ziemnicka).

Fantasy, science fiction.

 • Księga Portali (Laura Galleo).

 • Otchłanny (Matthew Jobin) – pierwszy tom serii Nethergrim.

 • Wizja lokalna (Stanisław Lem) – klasyka SF.

 • Sześć światów Hain (Ursula LeGuin) – klasyka SF.

 • Sezon burz (Andrzej Sapkowski) – ósmy, uzupełniający tom Wiedźmina.

Kryminał, thriller.

 • Trup na plaży i inne sekrety rodzinne (Aneta Jadowska) – trup niezbyt sympatyczny, cała reszta i owszem. Kto lubi Christie lub Chmielewską, nie zawiedzie się.

 • Dzikie królestwo (Gin Philips) – noc, Zoo i uzbrojony szaleniec.

 • Blackout (Marc Elsberg) – a jeśli zgaśnie światło? wszędzie! –przecież to możliwe...

 • Zero (Marc Elsberg) – podobnie jak Blackout: thriller, który oby się nie zdarzył, bo może! Internet nie zapomina.

 • Portret Doriana Graya (Oscar Wilde) – klasyka gatunku.

 • Koralina (Neil Gaiman) – właściwie już klasyka.

 • Łańcuch pokarmowy (Wiktor Noczkin) – S.T.A.L.K.E.R.

Komiks.

 • Tymek i Mistrz. Tom 2 (Rafał;Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak).

 • Między Ziemią a światłem; Gwiezdne dziecko; Aaricia (Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme) – Thorgall, oczywiście; egzemplarze używane, ale jeśli będzie zainteresowanie dokupimy nowe.

Popularnonaukowe i poradniki.

 • Jak założyć stronę internetową – kompletny poradnik, e-book (pdf). Dostępny tylko w bibliotece i sali internetowej.

 • The ultimate networking handbook – po polsku, wbrew pozorom; papierowy. Komputerowe sieci domowe – jak poprawić odbiór WiFi, streamownie, tworzenie systemu alarmowego itd, itp.

 • Fizjologia człowieka – dla zainteresowanych biologią lub myślących o medycynie w przyszłości.

 • Pierwsza pomoc. Ilustrowany poradnik (Adam Mikołajczak) – każdemu potrzebne.

 • Ratownictwo. Kwalifikowana pierwsza pomoc – poradnik ułożony z myślą o policjantach, strażakach itp, ale te umiejętności mogą się przydać każdemu. Mogą się bardzo przydać!

 • Parki i zieleńce Mokotowa – cudze chwalicie, swego nie znacie?

 • Szkice z powstania styczniowego w Puszczy Kampinoskiej (Jarosław Włodarczyk) – kawałek prawdziwej, gorzkiej i ważnej historii.

 • Biblia młodych – fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, dobrane z myślą o problemach ludzi młodych, gotowych zmierzyć się z trudnym tekstem: bez uproszczeń i cukierkowatych ilustracji. Słowo wstępne papieża Franciszka.

Dla nauczycieli i rodziców.

 • Zdolne dziecko: pierwsza pomoc (Marcin Braun i Maria Mach) – jak sobie radzić z takim prezentem od losu?.

 • Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały – kolejna pozycja ze znanej serii autorstwa Faber i Mazlish.

 • Szkoła uczenia się (Jarosław Kordziński).

 • Zamiast wychowania (Jesper Juul): „Dzieci nie potrzebują wychowania, ale przyjaznego przewodnictwa”.

 • Gdybym mógł z wami rozmawiać... (Dietmar Zoll) – autentyczny pamiętnik i korespondencja autysty.

Nowości listopad-grudzień 2017  (działo się!)

Przyroda i społeczeństwo:

 • Prawo karne przyszłości (K. Mamak): Co robić z przestępstwami sztucznej inteligencji? Czy wolno udoskonalać genotyp? Więzienia na Marsie? Odpowiedzialność karna przeszczepionego mózgu? - i wiele innych pytań, bardziej etycznych niż prawnych, bynajmniej nie SF : to już się dzieje!

 • Gdy życie prawie wymarło (Benton, M): był taki okres w historii Ziemi, gdy znikło 90% wszystkich ówczesnych gatunków

 • Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski (G.Gierliński i inni): żaby są piękne!

 • Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg (prof. Vetulani w rozmowie z M. Mazurek)

Rysunek i fotografia:

 • Rysowanie postaci ludzkiej (B. Barrington)

 • Sztuka rysowania (pr.zb.)

 • W plener! Wszystko o fotografii krajobrazowej (pr.zb.)

 • Fotografia bez tajemnic (B. Peterson)

Komiksy:

 • Zamek – adaptacja klasycznej powieści F. Kafki; D. Miarrowitz

 • Powrócisz tu (K. Chyżewska) –Polka z Niemiec studiuje w Krakowie

 • Za furtką (D. Węcławek, K. Danek) – furtka parku, cmentarza i pamięci

 • Nieumarły las (T. Samojlik i A. Wajrak) – mogłoby być w dziale „Przyroda”

 • Bezdomne Wampiry o zmroku (T. Baranowski) – klasyka polskiego komiksu

 • To ona zaczęła! (Cazenove i Williams)  - kolejny tom Sisters

 • Zdradzona czarodziejka (Rosiński i Van Hamme) – dwie historie o Thorgalu, najwcześniej opublikowane ; mamy też kilka innych

Fantastyka, historyczne, przygodowe:

 • Biały teatr panny Nehemias (Z. Orlińska) i Skutki uboczne eliksiru miłości (D. Combrzyńska-Nogala) łaczy miejsce i czas akcji: Polska, lata 80. XX w.

 • Fangirl (R. Rainbow) – romans

 • 16:10 do Bergamo (P. Rowicki) – tym autobusem Lidka wyrusza na poszukiwanie matki

 • Osobliwy dom pani Peregrine (R. Riggs) : thriller i fatastyka; niedawno sfilmowane

 • Slumdog. Milioner z ulicy (V. Swarup) – film według tej powieści w 2009 r. zdobył 8 Oskarów. Indie. Wojny gangów. Szczęście i pech.

 • Trylogia czasu K. Gier, na razie dwie części: Czerwień rubinu i Błękit szafiru. Pozornie przeciętna nastolatka dowiaduje się, że może podróżować w czasie.

Kontynuacje serii, klasyka:

 • H. P. Lovecraft: najważniejsze opowiadania klasyka grozy, zebrane w tomach Zew Cthulhu, Zgroza w Dunwitch i Przyszła na Sarnath zagłada

 • Uzupełniamy Lema: tym razem Solaris, Cyberiada i Powrót z gwiazd

 • Czarnoksiężnik z Archipelagu (U. LeGuin): przyzwoita biblioteka nie może nie oferować Ziemiomorza

 • 5 sekund do IO. Rebeliantka (M. Warda) – dalszy ciąg thrillera SF o świecie zawodowych graczy komputerowych.

 • Obława, 3. część Niepowszednich Z. Drzewieckiej

 • Kolejne opowieści ze świata Dawcy L. Lowry: Posłaniec, Syn i Skrawki błękitu

 • Apollo i boskie próby R. Riordana: Ukryta wyrocznia i Mroczna przepowiednia

Dla nauczycieli i rodziców

 • Nie wypisuję wszystkiego, bo sporo tego doszło. Tylko hasła: trudności wychowawcze (Rogers, Roeyr, Nalaskowski); inteligencja emocjonalna (Goleman, Taracha); autyzm i ZA – poradniki dla rodziców. No i klasyka- Korczak.

Nowości październik 2017

Prawo

 • Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. (Anna Maria Wesołowska)

Informatyka, gry komputerowe:

 • JavaScript. Przewodnik dla absolutnie początkujących (K.Chinnathambi)

 • C++. Przewodnik dla początkujących (A. Allain)

 • Budowa serwerów Minecraft (M.Ostrowski)

 • Minecraft. Niewiarygodna historia Markusa "Notcha" Perssona...- czyli jak wymyślono Minecraft (D.Goldberg, L.Larsson)

 • Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa. - poradnik dla nauczycieli: jak wykorzystać Minecraft na lekcjach (K. Czekaj-Kotynia, B. Dmowski)

Komiksy:

 • Będzie zabawa (Cazenove i William) – 2. część serii Sisters

 • Manga. Podręcznik rysowania. (S. Leong)

Fantastyka, historyczne, młodzieżowe:

 • Szóstka wron oraz Królestwo kanciarzy (L.Bardugo) – fantastyka, przygoda

 • Hopeless (C.Hoover) - romans

 • Jasne dni, ciemne dni (K. Ryrych) – romans, problemy nastolatków

 • Królowa (E.Cherezińska) – dalsze dzieje bohaterów Hardej. Początek XI w.

Inne

 • Heidegger i hipopotam idą do nieba (T.Cathcart, D.Klein) - rozważania o pojęciu śmierci, wyobrażeniach życia pozagrobowego, wieczności, z historia filozofii w tle.

 • Historia filmu (R.Syska, J. Wojnicka)

 • Fotografia cyfrowa. Profesjonalne techniki fotografii cyfrowej. – niemal kompletny poradnik, dla początkujących i zaawansowanych

Nowości wrzesień 2017(wybór):

Najnowsze

 • Gwiezdne wojny –sztuka z odległej galaktyki (grafika w Gwiezdnych Wojnach: projektowanie postaci, współpraca grafików z reżyserem, plakaty, dzieła inspirowane sagą)

 • Photoshop praktyczny : kompletny przewodnik (edycja 2017) -dla tych, którzy zajmują się grafiką komputerową

 • Wojownicy t. 5: Niebezpieczna ścieżka (Erin Hunter) –dla fanów serii

Psychologia:

 • Chcę być kimś! cz. 2 (Michał Zawadka)

 • O doprowadzaniu spraw do szczęśliwego końca: Myślenie strategiczne (Vincent Harris)

Informatyka:

 • Modelarstwo i robotyka

 • Python na start! Programowanie dla nastolatków

 • Scratch bez tajemnic. Programowanie gier od podstaw.

 • Programowanie dla początkujących

 • Zabawa w programowanie. Język C dla nastolatków

 • Twórz własne gry komputerowe w Pythonie

 • Photoshop praktyczny (patrz wyżej)

Język i media

 • 500 zdań polskich (Jerzy Bralczyk)

 • Język na sprzedaż czyli o tym, jak język służy reklamie i jak reklama używa języka (J. Bralczyk)

 • Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (Steven King)

Komiksy:

 • Apokalipsa świętego Jana (tak, w komiksie!!)

 • Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust

 • Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych (to raczej książka graficzna niz komiks – piękna!)

 • Wszystko gra (seria Sisters)

Fantastyka:

 • Ostrze zdrajcy

 • Pan Lodowego Ogrodu t. 4 (Grzędowicz)

 • Dom Hadesa (seria Percy Jackson -Ricka Riordana)

 • Krew Olimpu (seria Percy Jackson -Ricka Riordana)

 • Las tajemnic ; Cisza przed burzą (Wojownicy t. 3 i 4; Erin Hunter)

 • Mitologia nordycka (Neil Gaiman)

Młodzieżowa

 • Czworo i kości (K. Szymeczko)

 • Syn złodziejki (G. Bąkiewicz)

 • Tylko dla twoich oczu (K. Ryrych)

 • Życie na podglądzie (Len Vlahos)

Inne

 • Historia polityczna Polski 1989-2015 (A. Dudek)

 • Seria Laboratorium w szufladzie: Chemia, Fizyka, Matematyka

 • Podróże z Herodotem (R. Kapuściński)

 • Tajemnica Siedmiu Zegarów (A. Christie)

Wychowanie, jeżeli nie jest wzorem i miłością, nie jest wychowaniem

J.H. Pestalozzi